Представяме най-новия стандарт в семейството на стандартите за системи за управление. Това е ISO 7101:2023 Управление на здравна организация. Системи за управление на качеството в здравни организации. Изисквнаия.

Целта на този документ е да предостави на организациите изисквания за предоставяне на висококачествено здравеопазване и да определи изискванията към системите за управление на качеството в здравните организации, когато една организация желае:
а) демонстрира способността си да отговаря последователно на изискванията на потребителите на услуги, заинтересованите страни и приложимите законови и регулаторни изисквания;
б) подобряване на изживяването на потребителите на услугата по време на непрекъснатостта на грижите и непрекъснато подобряване на качеството на здравните грижи; и
в) създават и поддържат процеси, които осигуряват навременна, безопасна, ефективна, ефикасна, справедлива и ориентирана към хората грижа.
Изискванията на този документ се основават на признати най-добри практики и са предназначени да бъдат приложими за всяка организация, предоставяща здравни услуги, независимо от нейния вид, големина или услугите, които предоставя.

https://bds-bg.org/bg/project/show/bds:proj:121431

Здравната индустрия днес е изправена пред редица сложни предизвикателства, които натоварват управлението на здравеопазването и качествената грижа за пациентите.

Ето първите шест предизвикателства пред предоставянето на качествено здравеопазване:

1. Нарастващите разходи за здравеопазване: Постоянно нарастващите разходи за здравеопазване са постоянно предизвикателство. Балансирането на необходимостта от качествени грижи с ограничаването на разходите е постоянна борба за здравните администратори, които трябва да намерят начини за ефективно използване на ресурсите за висококачествено обслужване. Това може да бъде трудно постижимо, особено след като разходите за лечение и технологии продължават да растат.

2. Съответствие с нормативната уредба: Спазването на сложна мрежа от здравни разпоредби на регионално, национално и местно ниво може да бъде обременително. Спазването е от решаващо значение за избягване на наказания и осигуряване на етични практики.

3. Удовлетвореност на пациентите: Високата удовлетвореност на пациентите често е показател за качествени здравни услуги. Доволните пациенти е по-вероятно да са получили подходящо и ефективно лечение, водещо до положителни резултати за здравето. Освен това различията в достъпа до здравни услуги въз основа на географско положение, доходи и застрахователно покритие остават сериозен проблем.

4. Недостиг на работна сила: Здравните системи се борят да наемат и задържат служители на един все по-конкурентен пазар на труда. Здравните работници също стават все по-загрижени за личната безопасност, която е основен приоритет за тях, за да продължат да работят в индустрията. Основният професионален стрес включва нестабилно поведение на пациенти и посетители и проблеми с психичното здраве, особено ефектите от прегарянето.

5. Възприемане на технологии: Здравните администратори трябва да управляват приемането и използването на нови здравни технологии в тяхната организация. Тъй като медицинските устройства и високотехнологичните процедури продължават да се развиват, осигуряването на оперативна съвместимост, сигурност на данните и използваемост ще бъде постоянно предизвикателство. Цифровото здравеопазване преживява вълнуваща трансформация, водена от скорошни пробиви в областта на изкуствения интелект. Други технологични постижения включват лазерна технология, използвана във всичко – от очна хирургия до създаване на ново оборудване и протетична стоматология, и фотоника, включваща се в различни медицински практики, включително неинвазивна диагностика, усъвършенствани изображения и терапии.

6. Променяща се демография: С напредването на възрастта бейби бумърите трябва да се справят с предизвикателствата на стареенето, които оказват все по-голям натиск върху здравния сектор. По-възрастните пациенти имат уникални здравни нужди, включително палиативни грижи и лечение на хронични заболявания. Здравните служби трябва да инвестират в услуги за гериатрични грижи и телемедицина, за да гарантират, че техните по-възрастни пациенти имат достъп до качествени грижи.

Преодоляването на предизвикателствата в управлението на здравеопазването изисква проактивен подход и стратегическо планиране. ISO 7101 за управление на здравни организации ще играе ключова роля при определянето на качествени здравни услуги и системи.

Този забележителен стандарт помага на организациите да се справят със сложността на здравеопазването, от ограничени ресурси и застаряващо население до предизвикателства като глобални пандемии. Той подчертава необходимостта от навременна, безопасна и ориентирана към хората грижа, подчертавайки неотложната необходимост от адаптиране поради нарастването на виртуалното здравеопазване и технологичния напредък. Неговата гъвкавост гарантира, че е приложим за различни доставчици на здравни услуги, от малки клиники до големи болници.

Чрез своя ангажимент за безопасна, висококачествена грижа, ISO 7101 допринася за всеобхватните цели на ООН за устойчиво развитие. Той гарантира, че ресурсите се използват ефективно, подобрява достъпа до здравеопазване, насърчава прозрачността и отчетността в системите на здравеопазване, като всички те са основни принципи, залегнали в целите за устойчиво развитие. По същество управлението на качеството в здравните организации е в съответствие с по-широката мисия на целите на ООН за устойчиво развитие за създаване на по-устойчиво, справедливо и здраво глобално общество.

ISO 7101:2023 е инструмент, който може да помогне на здравните организации да подобрят качеството на своите услуги.

Обадете се сега